Plėvelės stogams ir sienoms

 


Aukščiausios kokybės difuzinės, vėjo izoliacinės, antikondensacinės, garo izoliacinės, aliuminizuotos plėvelės. Platus asortimentas ( TYVEK, DACHOWA, KLOBER, IZOSPAN ir kt. ) suteikia galimybę optimaliai parinkti plėveles visoms stogų ir sienų konstrukcijoms.


 HIDROIZOLIACINIŲ PLĖVELIŲ LABIRINTAI


 Beveik jau niekas neabejoja, kad izoliacinės plėvelės reikalingos stogams ir sienoms. Vis dar kyla klausimų, kokią plėvelę ir kur kloti, kaip išsirinkti iš, atrodo taip panašių, tinkamiausią plėvelę, kuo jos viena nuo kitos skiriaisi ir.t. t.

Todėl šiuo straipsniu ir pabandysime atsakyti į šiuos klausimus.

Kur naudojamos vandens, vėjo ir garo izoliacinės medžiagos ?

namus, apšiltinant fasadus bei kitose konstrukcijose, kad jas apsaugotume nuo drėgmės, puvimo, vandens pratekėjimo bei ilgaamžiškumui užtikrinti.
Kodėl reikia naudoti vandens, vėjo ir garo izoliacinės medžiagas ?

Pirma - užtikrinti, kad į šilumos izoliaciją nepatektų drėgmė, kuri smarkiai sumažina šilumos izoliacines savybes, kartais priveda netgi iki medžiagos ir konstrukcijos suirimo.

Medžiagos šilumos laidumo pablogėjimas priklausomai nuo jos drėgnumo
Drėgnumo padidėjimas procentais Šilumos laidumo padidėjimas
% %
1 32
2,5 55
5 100

Antra - kaip neatskiriama ventiliacinės sistemos dalis, vandens, vėjo izoliacinės medžiagos apsaugo šilumos izoliaciją nuo drėgmės joje susikaupimo, užtikrina vandens garų pašalinimą iš vidinės stogo konstrukcijos į išorę. Garo izoliacinės medžiagos apsaugo šilumos izoliaciją nuo prasiskverbimo į ją vandens garų, atsirandančių dėl žmonių veiklos.

Šių medžiagų panaudojimas užtikrina kokybišką ir ilgą šilumos izoliacijos tarnavimo laiką.

Vandens, vėjo ir garo izoliacijai stoge ir sienose gali būti naudojamos ir ne plėvelinės medžiagos. Bet šiame straipsnyje mes pakalbėsime būtent apie plėvelines medžiagos, nes jos daugiausia naudojamos ir dėl didėjančios šių medžiagų pasiūlos pirkėjams kyla vis daugiau klausimų.

PRIMINSIME, KUR IR KOKIOS PASKIRTIES PLĖVELES REIKIA NAUDOTI
GARO IZOLIACIJA yra reikalinga tam, kad kuo mažesnis vandens garų kiekis patektų į pastatų konstrukcijas. Ji visuomet įrengiama po vidine atitvaros apdaila arba termoizoliacinės medžiagos sluoksnyje ne toliau kaip 5 cm nuo vidinio atitvaros paviršiaus. Pagrindinė garo izoliacinės plėvelės savybė - kad būtų kuo mažiau laidi vandens garams.Kodėl ji būtina ? Vandens garai gali prasiskverbti netgi pro orui nelaidžias užtvaras. Garų pavidalo drėgmė pro atitvaras skverbiasi lėtai, tačiau esant kontrukcijoje palankioms sąlygoms, per vieną ar kelis šildymo sezonus gali susikaupti pakankamai dideli iš drėgmės susikondensavusio vandens kiekiai. Šis vanduo įsigeria į atitvaros medžiagas, didina jų šilumos laidumą, susidaro sąlygos pelėsių ir grybų susidarymui.

VĖJO IZOLIACIJA yra reikalinga tam, kad termoizoliacinės medžiagos neprarastų savo šiluminių savybių. Pagrindinė vėjo izoliacinės plėvelės savybė - nelaidi orui, bet laidi vandens garams. Ji visuomet įrengiama ant termoizoliacinio sluoksnio.

Kodėl ji būtina ? Dažniausiai termoizoliacinis sluoksnis įrengiamas iš mineralinės vatos. Nustatyta, kad termoizoliacinių medžiagų porose ir tuštumose, plyšiuose esantis oras yra geras šilumos izoliatorius tol, kol jis nejuda ir nesimaišo su šaltesniu oru. Todėl reikia įrengti vėjo izoliaciją, ypač svarbu teisingai įrengti vėjo izoliacinį sluoksnį ventiliuojamose oro tarpuose, kad judantis oras "neišneštų" šilumos ir tokiu būdu nesumažintų atitvaros šiluminės varžos kelis kartus.

HIDROIZOLIACIJA apsaugo atitvarą ir visą pastatą nuo išorinių kritulių. Pagrindinė hidroizoliacinės plėvelės savybė - nelaidumas vandeniui. Ji įrengiama po pagrindine stogo danga.

Kodėl ji reikalinga ? Kokia bebūtų sandari pagrindinė stogo danga, ypač kalbant apie stogus, visada išlieka galimybė, kad pro ją prasiskverbs vanduo. Tai gali įvykti lietaus su smarkiu vėju metu, žiemą gali įpustyti po stogu, ir tirpstantis sniegas drėkins apačioje esančias konstrukcijas. Taip pat ant termoizoliacinio sluoksnio gali lašėti kondensacinis vanduo nuo metalinės stogo dangos, esant dideliems išorės temperatūros svyravimams.

KOKIOS BŪNA PLĖVELĖS ?
Postogines plėveles galima skirstyti ne tik pagal fukciją, bet ir pagal rūšį : polietileno plėvelės, polipropileno plėvelės ir neaustinės "kvėpuojančios" difuzinės plėvelės.

Pirmas plėvelių tipas naudojamas kaip garo, taip pat ir vandens izoliacijai, antro tipo - pagrindinai vandens izoliacijai, trečio tipo plėvelės tiktai vandens ir vėjo izoliacijai.

Šiuo metu daugiausia neaiškumų iškyla dėl difuzinių plėvelių, todėl jas ir aptarsime išsamiau.

DIFUZINĖS "KVĖPUOJANČIOS " PLĖVELĖS - MEMBRANOS
Membranomis yra vadinamos "kvėpuojančios" plėvelės, kurios užtikrina apsaugą nuo atmosferinės drėgmės patekimo į konstrukciją, tuo pačiu metu praleidžiančios į išorę vandens garus.

Šios membranos pasižymi ypatinga mikrostruktūra, ir yra neaustinės medžiagos iš sintetinių žaliavų. Jų atsiradimą statybų rinkoje sąlygojo griežtesnės vakarų šalių statybinės normos.

Neginčytinas difuzinių plėvelių privalumas yra tas , kad tik jos leidžia racionaliausiai ir maksimaliai išnaudoti visą tarp gegnių esančią erdvę. Skirtingai negu kitos plėvelės, difuzinę membraną galima kloti tiesiai ant šilumos izoliacijos, todėl jos panaudojimas leidžia atsisakyti papildomo ventiliacinio tarpo, tuo pačiu leidžia panaudoti papildomą šilumos izoliacijos sluoksnį. Dėl to yra pagerinami šilto stogo temperatūriniai parametrai, mažinamos išlaidos šildymui, padidinama kambario erdvė.

Difuzinės membranos dabar plačiausiai naudojamos rekonstruojant arba įrengiant mansardinius stogus, nes jų panaudojimas leidžia nekeisti esamų gegnių storio, pločio, bei visos stogo konstrukcijos.

Būtina paminėti, kad tik keletas šiuo metu esančių rinkoje membranų turi labai aukštus garų pralaidumo, bei vandens ir vėjo nepralaidumo parametrus. Jos yra tinkamos kaip pagrindinė postoginė danga. Kitos difuzinės plėvelės, kurių techniniai parametrai nėra pakankamai aukšti , ir ypač mažas vandens nepralaidumas ( kai vandens stulpo aukštis yra mažesnis už 1 metrą ) gali būti naudojamos tik stogo vėjo izoliacijai bei vertikaliose sienų konstrukcijose.

Toliau pabandysime kuo aiškiau apibūdinti difuzinių medžiagų pagrindines savybes ir ką jos reiškia praktiškai.

Apžvelgsime tas savybes, dėl kurių pirkėjams iškyla daugiausiai klausimų ir į ką reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį.

SVARBIAUSIOS DIFUZINIŲ MEMBRANŲ SAVYBĖS
Ilgaamžiškumas Dauguma žmonių medžiagos ilgaamžiškumą supranta ne visai teisingai. Jų manymu, tai kažkokia nereali ir šiai dienai neaktuali jos savybė. Taip turbūt yra dėl to, kad tai nematoma medžiagos savybė.

Bet ilgaamžiškumas, tai ne vien metų skaičius. Tai reiškia, kad medžiaga nepraranda savo funkcinių savybių nei po savaitės, nei po pusės metų, nei po dešimties ar penkiasdešimties.

Todėl rinkdamiesi medžiagą, būtinai atkreipkite dėmesį į deklaruojamą medžiagos ilgaamžiškumą, teiraukitės, kiek medžiaga gyvuoja rinkoje, ar jos savybės sertifikuotos, ar pardavėjas gali prisiimti atsakomybę už siūlomą medžiagos kokybę.

Jūs turite žinoti, kas vyks Jūsų stoge. Pirmiausia, dėl Jūsų ir namo sveikatos. Antra, Jūsų investuoti pinigai į namo apšiltinimą nebeteks prasmės, kaip ir pati šilumos izoliacija, nes jei ant jos paklota izoliacinė medžiaga išretės, sudils ar galų gale išnyks, Jūsų vata drėks, pūdys konstrukciją, ir negana to - didės sąskaitos už šildymą`.

Visos Jūsų pasirinktos membranos savybės turi būti ne tik deklaruotos, bet patikrintos laiko ir patvirtintos laboratorinių tyrimų.

Vandens stulpo aukštis ( mmH2O > 1000 )
Dažniausiai techniniuose gaminių aprašymuose nurodomas plėvelės atlaikomo vandens stulpo aukštis. Daugeliui kyla klausimas, kaip gali susidaryti, pavyzdžiui, 1 m aukščio vandens stulpo slėgis ant šlaitinio stogo. Vokiečių mokslininkų duomeninis esant stipriam šoniniui vėjui su lietumi ar pūgai, susidaro taip vadinamas dinaminis slėgis, kuris ir slegia plėvelę netgi didesne jėga, kaip 1 m vandens stulpo aukštis. Taip pat nustatyta , kad kuo didesnio stulpo slėgį atlaiko plėvelė, tuo ilgiau ant plėvelės susikaupęs vanduo nepratekės į vidų. Vanduo ant plėvelės gali susikaupti ir išbūti tais atvejais, kai nepakankamai įtempta plėvelė, atsiranda užtvaros iš po stogo danga patekusių šiukšlių, stogo dengimo metu, ypač rudenį, ilgą laiką intensyviai lyjant lietui ir neuždengus stogo dangos. Netgi uždengus stogą, tam tikrose vietose susidaro pavojingos zonos, kuriose gali ilgą laiką laikytis susikaupęs vanduo. Tinkamai neįtempus plėvelės tarp gegnių, šlaito apačioje, karnizo mazge prieš lataką gali susidaryti vadinamosios "kišenės". Tokios pat pavojingos vietos gali susidaryti aplink stogo langus, kaminus.

Sd £0,02 koeficientas
Sd koeficientas, m ( vandens garų varžai lygiaverčio oro sluoksnio storis). Tai reiškia, kad plėvelė praleidžia vandens garus taip pat kaip ir nurodyto storio oro sluoksnis. Populiariai - kuo jis mažesnis, tuo daugiau plėvelė praleidžia vandens garų ir atvirkščiai.

Vandens garų pralaidumas ( ~ 1300 g/m2/24h )
Garų pralaidumas ( g/m2/24h esant 23oC 85 % drėgmės). Ši savybė nusako, kiek vandens garų medžiaga sugeba praleisti. Šis skaičius turi būti kuo didesnis. Kuo didesnis medžiagos garų pralaidumas, tuo sausesnė konstrukcija.

Žinokite, kad difuzinės membranos turi būti lyg žmogaus oda, kurios dėka: visi gyvybines funkcijas atliekantys organai yra apsaugoti nuo išorės poveikio,o per jos poras visas mūsų kūnas gali nuolat kvėpuoti.

Funkcinis medžiagos sluoksnis Rinkoje siūlomos difuzines plėveles galima suskirstyti į mikroporines ir daugiasluoksnes. Pastarųjų gramatūra arba svoris yra didesnis dėl daugiasluoksniškumo. Bet svoris nusako tik medžiagos tvirtumą mechaniniam poveikiui. Šių medžiagų funkcinis sluoksnis yra apsaugotas mechaniniam poveikiui atsparia medžiaga. Bet svarbiausias yra membranos ar plėvelės funkcinis sluoksnis, užtikrinantis membranos vandens ir vėjo izoliacines savybes. Siūlomų rinkoje membranų sluoksniai svyruoja nuo 40 iki 150 mikrometrų. Yra tiesioginė priklausomybė tarp membranų vandens ir vėjo pralaidumo. Jeigu plėvelė pasižymi blogomis hidroizoliacinėmis savybėmis, lygiai taip pat ji bus prastas vėjo barjeras. Todėl naudojant tokias plėveles, reikės storesnio izoliacijos sluoksnio, norint gauti reikiamas šiluminės izoliacijos charakteristikas.

Atsparumas UV spinduliams
Tai yra svarbi savybė dėl to, kad ne visuomet pavyksta pakloti pagrindinę stogo dangą. Rinkdamiesi, atkreipkite dėmesį į šį parametrą. Nes jei medžiaga neatspari UV spinduliams, tai kad ir kokį trumpą laikotarį bus neapsaugota, praras savo funkcines savybes.

Temperatūrinis diapazonas
Temperatūrinis diapazonas turėtų būti kuo platesnis. Gali atrodyti, kad tokių temperatūrų mūsų klimatinėje zonoje nebūna. Bet tai iš tikrųjų reiškia, kad jei Jūs klosite membraną tokios temperatūros ribose, jai visiškai nieko neatsitiks - ji nesideformuos ir nepraras savo savybių.

Ekologiškumas

Sužinokite iš ko ir kaip pagaminta medžiaga, ar jos eksploatavimo metu neišsiskiria toksinės medžiagos ar kitos produkto sudedamosios dalys, ar joje nėra cheminių priedų, ar ji tinka visiškam perdirbimui.

DAŽNIAUSIAI DAROMOS KLAIDOS ĮRENGIANT APŠILTINTĄ PASTOGĘ
Rekonstruojant arba naujai įrengiant apšiltintą pastogę yra labai svarbu ne tik pasirinkti gerą medžiagą, bet ir teisingai atlikti visus darbus, susijusius ne tik su plėvelės panaudojimu, bet ir visu stogo konstrukcijos įrengimu.

Paminėsime dažniausiai pasitaikančias esmines klaidas :
1. Nepakankamas oro srautas ventiliacijai, kai neišlaikomi rekomenduojami atstumai tarp plėvelės ir pagrindinės stogo dangos.
2. Užsandarinamos ventiliacinės angos pakalime bei kraigo konstrukcijose.
3. Blogas plėvelės įtempimas, neteisingas jos paklojimas. Plėvelės nepersidengia, neužsandarinamos persiklojimo siūlės.
4. Nepaklota arba klojimo metu pažeista garo izoliacija.

Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį ir įspėti, kad jokiu būdu negalima kloti tiesiai ant šilumos izoliacijos nei stogo, nei sienų kontrukcijose šių plėvelių : perforuotų, turinčių mikroplyšius ir todėl šiek tiek praleid-iančių vandens garus ( pavyzdžiui, 20 g/m2) bei antikondensacinių, turinčių sluoksnį išs viskozinio pluošto ir celiuliozės ( taip vadinamąjį "pūkelį"), kuirs sugeria ir išlaiko perteklinę drėgmę, o kai sąlygos kondensatui susidaryti išnyksta - šis sluoksnis greitai išdžiūsta. Naudojant perforuotas ar antikondensacines plėveles yra būtinas papildomas oro tarpas virs šilumos izoliacijos.

Šiuo straipsniu mes bandėme priminti, informuoti ir įspėti. Pirmiausia, mes kalbame apie Jūsų, Jūsų šeimos ir namo sveikatą, o jau po to apie pinigus ir investicijas. 

EKOFOL- IZOLIACIJAPanaudojimas


BUDFOL plėvelė naudojama įrengiant:

• po grindimis klojamą, nuo drėgmės apsaugantį sluoksnį
• terasų dangos slidų sluoksnį
• apsauginį sluoksnį, saugantį nuo sudrėkimo terminę ir akustinę izoliaciją
• stogo šlaitų laikiną apsaugą
• apdailos darbų vykdymo metu naudojamas fasado bei langų medinių elementų uždangas
• laikinas nestacionarias darbo vietų, statybinių medžiagų ir pan. Uždangas

Gaminys turi būti naudojamas pagal objekto techninį projektą, sudarytą sutinkamai su esamais statybiniais reikalavimais, kuriame yra įvertintos plėvelių techninės savybės.

Pranašumai

• Nepralaidi vandens garams
• Sudaro izoliacinį sluoksnį, kuris apsaugo pastatą (pamatus, sienas ir t.t.) nuo drėgmės
• Elastinga ir lengvai montuojama
• Atspari plyšimui
• Apsaugo nuo atmosferinių reiškinių poveikio (lietaus, sniego, dulkių ir t.t.)                                                                  


Liudijimai ir sertifikatai

Higienos liudijimas PZH HK/B/1193/01/97
Techninis patvirtinimas nr. AT-15-3213/01
Atitikimo liudijimas Nr. ITB-70/2001
Saugumo sertifikatas B/16/49/96